Jak nie tracić ciepła w domu i zmniejszyć rachunki?

Jak nie tracić ciepła w domu i zmniejszyć rachunki?

Nie przegrzewaj pomieszczeń

Zalecana temperatura w mieszkaniu to 20°C. W sypialniach zaleca się nawet 16-18°C. Wyższa temperatura (24-25°C) powinna być jedynie w łazienkach. Przegrzewanie pomieszczeń
ma negatywny wpływ na nasze zdrowie – w jego efekcie może pojawić się katar, ból głowy, zatok, obrzęk gardła czy pieczenie i łzawienie oczu. Cierpi cały nasz układ oddechowy.

Niższa temperatura to niższe rachunki

Każdy jeden stopień Celsjusza (°C) wyższej temperatury w mieszkaniu, to w uproszczeniu
5 punktów procentowych więcej zużycia energii. Jeżeli w pokojach mamy 24 stopnie to nasze rachunki skoczą o 20 procent.

Wietrz krótko i intensywnie

Gdy robi nam się za ciepło, często uchylamy okno w pomieszczeniu i długo wietrzymy.
To przyzwyczajenie wynika z przeszłości, z czasów, gdy nie mieliśmy zaworów termostatycznych lub nie działały one właściwie. Niestety, przy takim działaniu, tracimy ogromne ilości energii. Dlatego wietrzyć powinniśmy zawsze krótko (ok. 5 minut), intensywnie i koniecznie przy zakręconych kaloryferach (zakręcamy na ok.15 minut wcześniej).

Nie zasłaniaj grzejników

Zasłanianie źródeł ciepła lub termostatów wpływa na ich efektywność. Kaloryfer który zostanie zasłonięty poprzez meble, (np. szafę), a nawet przez zasłonę, nie będzie w stanie efektywnie ogrzać całego pomieszczenia. Spowoduje to, że będziemy musieli ustawić wyższą temperaturę, a to bezpośrednio przełoży się na wyższe rachunki za ogrzewanie.

Korzystaj z żarówek LED

Żarówki LED to najlepszy sposób na oszczędzenie energii elektrycznej potrzebnej
do oświetlenia naszych mieszkań. Wymiana żarówek na LED-y może przynieść nawet
2 500 zł oszczędności w skali roku.

Gaś światło

Wychodząc z pomieszczenia – gaś światło. To prosty nawyk, który pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze. Wychodzisz z pokoju? Upewnij się, że światło jest zgaszone.

Wykorzystuj światło dzienne

Światło słoneczne nie tylko oświetla nasze pomieszczenia, ale również je nagrzewa. Najwięcej ciepła tracimy przez przegrody, takie jak okna, drzwi czy dach. Jednak każdy 1 m² okna pozwala w słoneczny dzień uzyskać kilkukrotnie więcej ciepła niż to, które tracimy. Odsłaniaj więc okna i korzystaj z naturalnej i bezpłatnej energii słonecznej.

Włączaj lampki punktowe

Światło sufitowe często zużywa więcej energii, także przez to, że posiada więcej żarówek. Dlatego staraj się na co dzień korzystać z oświetlenia punktowego. Będzie równie efektywne, a jednocześnie znacznie tańsze.

 

Zarząd Spółdzielni
Mieszkaniowej „Szóstka”

    Zostaw wiadomość